Orbán: 3 év alatt 30 ezer új munkahely létesült az agráriumban

200:200

Orbán: 3 év alatt 30 ezer új munkahely létesült az agráriumban

Az új földtörvény az európai uniós jogok megsértése nélkül képes megvédeni a magyar földet - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a 76. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár megnyitó ünnepségén, melynek idén Oroszország a díszvendége. A hajdani baráti országba irányuló magyar élelmiszer kivitel növelése érdekében további kormányzati együttműködésről állapodott meg a két állam vezetése – jelentette be az eseményen Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszter.

Európa legjobb adottságú földjét, és évszázadok alatt kialakult gazdálkodási kultúráját örököltük - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a megnyitón. Az új földtörvény az európai uniós jogok megsértése nélkül képes teljes egészében megvédeni a magyar földet, és biztosítja, hogy az a magyar gazdák kezében maradjon. A kormány megtalálta az eszközöket, amelyekkel képes a zsebszerződéses rendszer felszámolására is – jelentette ki a kormányfő. A mezőgazdasági hatóságok megkapták, és élnek is azokkal az eszközökkel, amelyekkel meg tudják védeni a magyar termékeket a rossz minőségű, dömpingáron érkező, egészségtelen élelmiszerekkel szemben – tette hozzá.

A magyar gazdák gazdasági ereje is nőtt az elmúlt években. A 2020-ig érvényes vidékstratégia céljai és menetrendje következtében az állami földek 75 százalékát őstermelők, egyéni mezőgazdasági vállalkozók, családi gazdálkodók és fiatal mezőgazdasági termelők művelhetik meg – mondta Orbán Viktor. Pályázatokon keresztül jövőképet és bizonyítási lehetőséget nyújtanak a tanyáknak is. Az Európai Uniós mezőgazdasági támogatásnak már 90 százalékát lekötötték, és ezzel háromezer milliárd forint értékű fejlesztés valósulhat meg. Elmondható, hogy 3 év alatt összességében 30 ezer új munkahely létesült agráriumban – összegezte a miniszterelnök.

Az ágazat minden idők legjobb export eredményét érte el 2012-ben, a kivitel értéke megközelítette a 8 milliárd eurót, és ez a Keleti nyitás politikájának sikerét igazolja. Végezetül az országszerte létesülő termelői piacok jelentőségére is rámutatott a miniszterelnök.

Évente 7 százalékkal nő az Oroszországba irányuló magyar élelmiszer kivitel – mondta el Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszter. Ennek oka, hogy az orosz fogyasztók már régóta ismerik és szeretik a jó minőségű és finom, környezetvédelmi szempontból tiszta magyar termékeket – mondta az orosz miniszter az ünnepségen.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerint ez az esemény a magyar vidék bemutatkozása a város előtt, ahol a magyar agrárium megmutatja mindazt a teljesítményt, amit az elmúlt években elért. A magyar mezőgazdaság teljesítménye 20 százalékkal növekedett az elmúlt években - emelte ki a miniszter. Ez a nap ünnep a magyar gazda társadalom számára, hiszen míg korábban tüntetésekkel és demonstrációkkal kellett érvényt szerezni a gazdák érdekeinek most egy vásár keretében találkoznak a fővárosiak a vidékkel - jelentette ki Fazekas.

Az OMÉK Magyarország legrégebbi és legnagyobb mezőgazdasági vására évszázados múltra tekint vissza. Hosszú évek kihagyása után 2011-ben rendezték meg a 75. jubileumi OMÉK vásárt, melynek sikerén felbuzdulva egy év kihagyással ma nyitotta meg a kapuit a 76. kiállítás Budapesten, a Hungexpo vásárközpontban.





Cikk megjelenésének dátuma: 2013. 09. 20.

© 2013 Kié legyen a föld?