Hétszázezren élhetnének a földből
Írta: magyarhirlap.hu
Fazekas Sándor bemutatta a vidékstratégiát, amely Ángyán távozásával sem változott
Elfogadta a kabinet a Nemzeti vidékstratégiát a tegnapi kormányülésen, egyúttal kinyilvánította, fontos kitörési pontként tekint a mezőgazdaságra. Fazekas Sándor tárcavezető szerint a program azonos a korábban az államtitkári posztról távozó Ángyán József vidékstratégiájával.

A stratégia célul tűzte ki az állattenyésztés felfuttatását (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Gyors és alapvető fordulat szükséges a mezőgazdaságban, az agráriumra ugyanis fontos kitörési pontként tekint a magyar kormány – mondta tegnap Giró-Szász András. A kormányszóvivő egyúttal bejelentette, elfogadta a kabinet a Nemzeti vidékstratégiát a tegnapi kormányülésen. „Stratégiai, nemzetbiztonsági érdekünk földjeink, vízkészleteink, élővilágunk, környezetünk megőrzése, védelme. A nemzet csak akkor érezheti magát biztonságban, ha erős vidékre támaszkodhat. Komoly előnyt jelent Magyarországnak, hogy több élelmiszert állít elő, mint amennyit elfogyaszt, ezért is kezeli a kormány stratégiai ágazatként a mezőgazdaságot” – fogalmazott Giró-Szász András. Kifejtette, a Nemzeti vidékstratégia a magyar vidék becsületének, vonzerejének, gazdasági alapjainak helyreállítását szolgálja.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter azt hangsúlyozta, hogy a program végrehajtása is elkezdődött, s a stratégia azért is fontos, mert hosszú éveken keresztül sodródott elképzelések, tervek nélkül a vidék. „A stratégia célja, hogy a magyar vidék versenyképes legyen más országok vidéki tájaival, a mezőgazdaság biztos megélhetést nyújtson az embereknek, s újra a nemzetgazdaság húzóágazata legyen. A kormány által elfogadott program a családi gazdaságokat támogatja, s arra ösztönzi az embereket, hogy vidéken találják meg a boldogulást, a jövőt” – emelte ki a tárcavezető.
A 2020-ig szóló vidékstratégia megvalósulása azt eredményezné, a jelenlegi négyszázharmincezerről hétszázezerre emelkedne a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, s a mostani 21,6 százalékról harminc százalékra ugrana a fiatal gazdák aránya az ágazaton belül.
„Miután a helyi termelés, helyi feldolgozás és értékesítés jelentős bővítését is középpontba helyezi a program, a stratégia elősegítené, hogy a jelenlegi hét százalékról húsz százalékra növekedjen a helyi értékesítés piaci aránya 2020-ig. A stratégia célul tűzte ki az állattenyésztés felfuttatását, a sertés- és kérődzőágazatra már elkészült, a baromfiszektor szerkezetátalakítási programján pedig még dolgoznak a szakemberek, csakúgy mint a zöldség- és gyümölcságazat fejlesztési lehetőségeinek kidolgozásán is” – emelte ki Fazekas Sándor. A miniszter a Magyar Hírlap kérdésére kijelentette, az elfogadott Nemzeti vidékstratégia azonos a korábban az államtitkári posztról távozó Ángyán József vidékstratégiájával.
A szőlőtelepítési jogok mellett
Magyarország elkötelezett a szőlő-újratelepítési jogok fenntartása mellett – közölte tegnap Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke. Szerinte az uniós telepítési jogok tervezett liberalizációja az ipari szőlőtermelés elterjedését vonná maga után. Font Sándor kiemelte: a tömegtermelés következtében túltermelési válság és csökkenő szőlőfelvásárlási árak fenyegetnék az európai tagországok termelőit. (MTI)
Mintaprogram indul
Helyitermék-mintaprogram indul a Dél-Dunántúlon, amellyel turisztikai megjelenítésüket akarják elősegíteni. A program a Magyar Turizmus Zrt. irányításával valósul meg. Hegyi Zsuzsanna regionális marketingigazgató elmondta: a kezdeményezésbe bekapcsolódó éttermek a helyi alapanyagokból készülő ételkülönlegességeket is kínálnak, az ökoporták vendégei pedig helyi termékeket kóstoltatnak településük gazdáinál. (MTI)
Szarvas Szilveszter
Cikk megjelenésének dátuma: 2012. 03. 23.