Összesen 300-380 ezer hektár állami termőföld értékesítését kezdheti meg
még az idén a Földművelésügyi Minisztérium (FM). A kormány mai döntése
szerint csak helyben lakó magyar földművesek vásárolhatnak nyilvános
hirdetéseken és árveréseken, mégpedig a helyi piaci értéket legalább 10
százalékkal meghaladó árakon. A vásárlásokhoz a Magyar Fejlesztési Bank
legfeljebb 2,5 százalékos kamatozású, húszéves lejáratú kedvezménye
hitelt nyújt a gazdáknak.
A föld azé legyen, aki azt élethivatásszerűen megműveli - indokolta
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormány mai döntését,
amely szerint a Földművelésügyi Minisztérium a hozzá tartozó nemzeti
földalpkezelő szervezet (NFA) bevonásával értékesítheti az állami
termőföldek egy részét. Az állami erdőket és a természetvédelmi
területeket nem adják el, illetve például szükség van integrátori
szerepet betöltő mintagazdaságokra is, így az agrártárca 300-380 ezer
hektárt - szántót, legelőt, gyümölcsöst - értékesíthet.
Az agrárszektor.hu korábbi információi szerint
mintegy 1,8 millió hektárnyi termőföld van állami tulajdonban, amely
felett különböző szervezetek gyakorolják a tulajdonosi jogokat. A
körülbelül egymillió hektáros erdőterület joggyakorlói az állami
erdőgazdaságok, míg további 350 ezer hektár a nemzeti parkokhoz, 450
ezer pedig az NFA-hoz tartozik.
Spekulánsok, külföldiek kizárva
A kormány döntése szerint csak helyben lakó, élethivatásszerűen
mezőgazdasággal foglalkozó magyar állampolgárok (földművesek)
vásárolhatnak állami földeket. Ezzel – állapította meg Lázár János –
kizárják a tranzakciókból a külföldieket és a spekulánsokat. A
gazdálkodók háromhektáros térmérték alatt nyilvános hirdetéseken, három
hektár felett nyilvános árveréseken szerezhetik meg a földeket.
A minimális ár nem lehet kevesebb a helyi piaci érték plusz tíz
százaléknál. Ma a termőföldek átlagára – állapította meg a miniszter –
50 ezer forintra tehető aranykoronánként, így egy harminc aranykoronás
szántó hektárja 1,5 millió forintba kerülhet, de mindenhol a helyi
viszonyok lesznek majd mérvadók.
Még az idén megkezdik az eladást
A kormány felhatalmazta Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert, hogy
az értékesítéseket az agrártárca még az idén kezdje meg. A nyilvános
árveréseket a huszonhárom megyei jogú városban lehet lebonyolítani a
kormányhivatalok és a járási hivatalok bevonásával.
Lázár János szerint a kabinet nem lát lehetőséget kedvezményekre, így
ragaszkodik a helyi piaci érték plusz 10 százalékos minimális árhoz. Ha
valamely földterületnél az eladási procedúra nem lesz eredményes (a
terület a minimális áron sem kel el), azt az állami földet inkább nem
adják el.
Jön a kedvezményes MFB-hitel
A kormány ugyanakkor megbízta az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési
Bankot (MFB), hogy a vásárlásokhoz dolgozzon ki kedvezményes
hitelkonstrukciót a gazdálkodók számára. A földművesek húszéves
futamidővel juthatnak majd forrásokhoz - a Magyar Nemzeti Bank
növekedési hitelprogramjához hasonlóan – maximum 2,5 százalékos éves
kamattal.
Az értékesítéseket a szokásos hatósági eljárások és hatvan napos
kifüggesztés mellett bonyolítják le, így – hangoztatta a miniszter –
nincs szükség törvénymódosításra. A megszerzett földterületeket viszont
húszéves elidegenítési tilalom, illetve egyoldalú állami
visszavásárlási jog terheli majd.
Szigorúan bánnak a bevételekkel
A befolyó bevételeket – amelyek elérhetik a több százmilliárd forintot
is – nem lehet majd működési és dologi kiadásokra, munkabérekre
fordítani, hanem abból olyan fejlesztési alapot kell létrehozni, amely
az állami vagyont bővíti – tette hozzá a miniszter. Szerinte a kormány
több mint száz éves dilemmát zár le azzal, hogy az állami földeket
olyanoknak adja, akik azokat élethivatásszerűen meg tudják művelni. Az
értékesíteni kívánt, ma haszonbérlettel hasznosított állami területek
jelentős része három hektár alatti méretű, vagy például úgynevezett
osztatlan közös tulajdonban van, így a gazdálkodásra önmagában nem
alkalmas, de a kormány megítélése szerint megfelelő lehet a családi
gazdaságok méretének növelésére.
© 2013 Kié legyen a föld?